Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nie-Boska komedia - streszczenie

jej, że zawsze uda się jej śladem, po czym Dziewica znika. Z domu nawołuje Męża zaniepokojona Żona.

9) Salon – zbliżają się chrzciny dziecka Męża i Żony, kobieta zdaje relację z czynionych przygotowań. Robi też wyrzuty Mężowi, czuje się przez niego zaniedbana, na co Mąż ku jej rozpaczy, stwierdza: „Czuję, że powinienem cię kochać”. Zjawia się widmo Dziewicy, Mąż jest oczarowany jej urodą, jednak Żona widzi jej faktyczną, ohydną postać trupa i nie chce wypuścić Męża. Ten jednak decyduje się porzucić dom i wychodzi za Dziewicą. Żona mdleje.

10) Dochodzi do chrztu Orcia, nadano mu imię Jerzy Stanisław. Mąż nie jest obecny przy tym wydarzeniu, zjawia się natomiast Żona, będąca już prawdopodobnie w obłędzie, i zaklina dziecko, żeby było poetą i w ten sposób zyska miłość ojca i przebaczenie jego dla matki. Zaraz potem kobieta mdleje i zostaje wyniesiona.

11) Piękna okolica, po której idzie wiedziony głosem Dziewicy Mąż.

12) Mąż przemierza nadal górskie okolice i kiedy nagle znajduje się nad przepaścią, a Dziewica chce, żeby wciąż szedł za nią, mężczyźnie otwierają się oczy i dostrzega prawdziwe oblicze swojej kochanki. Przerażony widokiem potwornego kościotrupa i zrozumiawszy, że popełnił straszny błąd, chce skoczyć w przepaść, jednak w porę zjawia się Anioł Stróż, który nakazuje mu wrócić do domu i kochać swojego syna, a także nie grzeszyć więcej.

13) Po powrocie do domu zdumiony Mąż dowiaduje się, że jego Żona została odwieziona do domu dla obłąkanych. Budzi się w nim poczucie winy, jednak na próbę upoetyzowania sytuacji, słyszy głosy mówiące: „Dramat układasz”.

14) Mąż odwiedza Żonę w domu obłąkanych, udaje mu się wejść po przekonaniu żony doktora, iż jest przyjacielem rodziny.

15) W rozmowie z Żoną Mąż stara się ją namówić do powrotu do domu, jednak Żona będąca w obłędzie, twierdzi,