Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nie-Boska komedia - streszczenie

że Bóg zesłał na nią ducha poezji i stała się poetą. Oznajmia również, że ich syn także nim będzie, ponieważ błogosławiła go na poetę podczas chrztu. Wkrótce potem kobieta umiera.

Część druga

1) Wprowadzenie jest apostrofą do Orcia, który nie zachowuje się jak inne dzieci. Wszyscy zachwycają się nim, jednak w tylko ojciec dostrzega w zachowaniu syna, błogosławieństwo, a zarazem przekleństwo podarowane przez matkę, czyli ducha poezji.

2) Mąż i Orcio odwiedzają grób matki chłopca. Zrozpaczony ojciec dostrzega, że jego syn zaczyna już myśleć jak poeta, przekręcając słowa modlitwy. Przekonuje go też, że nie może kochać matki, ponieważ nawet jej nie zna, na co Orcio wyjawia, że często widzi ją i nawet z nią rozmawia, czym wpędza ojca w jeszcze większą rozpacz.

3) Podczas spaceru Męża z Filozofem, Hrabia dowiaduje się, że niebawem wybuchnie rewolucja. Filozof widzi w niej nadzieję na odrodzenie narodu, jednak Mąż przywołując obraz spróchniałego drzewa (rewolucja) wyraża swój pogląd na ten temat, przewidując rychły upadek powstańców.

4) Mąż miotany niezdecydowaniem życiowym zostaje nawiedzony najpierw przez Anioła Stróża, który każe mu oddać się służbie bliźnim i obdarzeniu ich miłością, a następnie przez postać Mefista, który ukazuje mu wizję wielkiego Czarnego Orła zachęcającego Męża do podjęcia walki o cześć i potęgę ojców. Mąż postanawia porzucić na zawsze poezję i oddać się czynnej walce wśród swych braci.

5) Czternastoletni Orcio zaczyna powoli tracić wzrok. Nic nie jest w stanie go uleczyć i w końcu chłopiec oznajmia ojcu, że widzi już tylko „Oczyma duszy”.

6) Lekarz i Ojciec Chrzestny rozmawiają o stanie Orcia. Wchodzi Mąż i przepraszając za późną porę, prowadzi ich do pokoju syna, który lunatykuje i przez sen wzywa matkę, by zesłała mu obrazy dla utworzenia drugiego