Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nie-Boska komedia - streszczenie

świata wewnątrz umysłu. Lekarz oznajmia Mężowi, iż Orcio popadł w obłęd i dlatego zdarza mu się mówić przez sen. Ojciec zastanawia się, co pocznie jego dziecko, gdy jemu przyjdzie walczyć.

Część trzecia

1) Następuje zmiana nastroju i przeniesienie punktu ciężkości na sprawy zapowiadanej wcześniej rewolucji. Wprowadzenie jest ukazaniem nastroju panującego wśród rewolucjonistów. Rozwścieczony tłum składający się z ludzi prostych stoi u bram miasta i woła o chleb. Przemawiający do nich przywódca – Pankracy obiecuje im wzbogacenie się, dzięki czemu zyskuje aprobatę tłumu.

2) Chór przechrztów, czyli Żydów przyjmujących religię chrześcijańską dla własnych korzyści, rozmawia o celu rewolucji. Ich głównym zadaniem ma być próba obalenia chrześcijaństwa. Przybywa Leonard i wzywa Przechrztę na rozmowę do namiotu Pankracego.

3) Pankracy wysyła Przechrztę do Hrabiego Henryka w celu umówienia ich na potajemne spotkanie. Jego zdaniem jest to ostatni krok na drodze do zwycięstwa, a Hrabia jest godnym jego przeciwnikiem. Leonard sprzeciwia się temu pomysłowi, myśli bowiem, że Pankracy chce zdradzić rewolucję, jednak wódz uspokaja go zapewnieniem, że chce po prostu przeciągnąć Hrabiego na stronę rewolucjonistów.

4) Zamaskowany Mąż razem z Przechrztą zwiedza obóz rewolucjonistów. Nasłuchując różnych opinii rozchodzących się dookoła, dowiadując się, co mają rewolucjoniści do zarzucenia wyższym klasom.

5) W końcu podróżni trafiają na wzgórze, na którym Leonard – „prorok nowej wiary” bezcześci ruiny kościoła, odprawiając obrzędy ocierające się o bluźnierstwo. Głosi powstanie nowej religii, namaszcza towarzyszy i nawołuje do zabijania arystokratów, powołuje się na ideę Wolności, która tak naprawdę jest samowolą i rozpustą. Przechrzta przerażony gwałtownością tłumu, chce jak najszybciej oddalić się