Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nie-Boska komedia - streszczenie

z tego miejsca, jednak Hrabia pragnie do końca towarzyszyć pochodowi. Następnie obaj udają się do wąwozu św. Ignacego i Hrabia słyszy dochodzące z lasu głosy ubolewające nad sprofanowaną wiarą chrześcijańską. Hrabia obiecuje im przywrócenie panowania Boga.
 
6) Pankracy z całą grupą ludzi podchodzi pod dom Hrabiego, po czym zostawiając ich, idzie do niego na rozmowę.

7) Dochodzi do konfrontacji dwóch przeciwstawnych obozów. Pankracy proponuje Hrabiemu kapitulację w zamian za spokojny żywot dla niego i syna. Hrabia odrzuca tę propozycję i obaj zaczynają wyliczać błędy programowe swoich wrogów. Hrabia zarzuca rewolucjonistom bezbożność, chaos, podkreśla rangę arystokracji i jej zasługi na różnych polach, zauważa pomoc niesioną chłopom, bez której nigdy nie wyrósłby tłum mający teraz czelność sprzeciwiać się ustalonemu porządkowi społecznemu. Doskonale wie, że Pankracy pogardza swoimi podwładnymi, ten jednak obstaje przy twierdzeniu, że z tego pokolenia wyrosną nowe i one już będą idealne. Wódz rewolucjonistów zarzuca za to Hrabiemu i całej szlachcie marazm i brak jakichkolwiek chęci do działania, a także z lekceważeniem podkreśla, iż całe rody arystokrackie powstawały na drodze tego samego rozlewu krwi, cudzołóstwa, przekupstwa w celu wzbogacenia się, jakimi teraz gardzi Hrabia. Mimo tych argumentów Hrabia odmawia przejścia na stronę wroga i Pankracy opuszcza jego dom.

Część czwarta

1) Wprowadzenie ukazuje nam opis zamku Świętej Trójcy, położonego na szczytach granitowych skał. Mamy tu również do czynienia z wizją apokaliptyczną, ponieważ tłumy ludzi zbliżają się do zamku, „Jak do równiny Ostatniego Sądu”.

2) W katedrze na zamku zbiera się zgromadzenie arystokratów. Hrabia Henryk zostaje mianowany przez Arcybiskupa dowódcą twierdzi i wodzem arystokracji, co nie wszystkim się