Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nie-Boska komedia - streszczenie

podoba. Jednak na jego wezwanie przysięgają bronić wiary i czci przodków.

3) W rozmowie Hrabiego z Księciem i Baronem daje się zauważyć tchórzostwo arystokratów. Obaj chcą, by Hrabia rozpoczął układy z obozem rewolucjonistów, na co oburzony Hrabia oświadcza, iż każdy kto choćby wspomni o poddaniu się, będzie karany śmiercią.

4) Hrabia poucza Jakuba i wydaje mu polecenia odnośnie obrony zamku. Pyta o swego syna Orcia, który podobno zaczął wygłaszać proroctwa. Po odejściu Jakuba Henryk wygłasza monolog na temat powierzonej mu władzy oraz przeczuwa rychłą śmierć.

5) Hrabia spotyka Orcia i opowiada mu o przebytej bitwie. Chłopiec natomiast obawia się czegoś i każe iść ojcu za sobą do lochów podziemnych.

6) Na miejscu okazuje się, że Orciowi ukazują się zjawy, które chcą sądzić ostatniego z arystokratów. Jest on łudząco podobny do Hrabiego Henryka. Duchy zarzucają mu, że niczego nie kochał na tym świecie oprócz siebie i skazują go na potępienie. Orcio prosi ojca o przebaczenie mu tej wizji i omdlewa. Przerażony Hrabia ucieka z dzieckiem na rękach, przekonując siebie, że jeszcze należy walczyć.

7) Do Hrabiego przybywa wysłannik obozu rewolucjonistów – Ojciec Chrzestny, by po raz kolejny zaproponować kapitulację i zaakceptowanie „dążenia wieku”, w zamian za wolność i spokojny żywot. Hrabia odmawia, jednak część arystokracji, zniechęcona już walkami i ulegająca tchórzostwu, wypowiada mu posłuszeństwo i chce na własną rękę porozumieć się w sprawie oddania zamku. Do tych, którzy zostali przy Henryku, Hrabia stosuje odpowiednią mowę, mającą przypomnieć im wspólne osiągnięcia i pomoc, jaką ich obdarzył, dzięki czemu zyskuje ich przychylność.

8) Toczy się bitwa, którą wygrywa obóz arystokratów, jednak Jakub donosi Hrabiemu, iż nie ma już amunicji. Hrabia prosi go o przyprowadzenie Orcia,