Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nie-Boska komedia - Czas i miejsce akcji


„Nie–boska komedia” jest utworem romantycznym, a dramaty romantyczne zrywały z zasada trzech jedności (jedności miejsca, czasu – akcja nie dłuższa niż 24 godziny, i akcji), dlatego miejsca akcji będą zupełnie różne w zależności od potrzeb utworu. Mamy więc wnętrze kościoła, komnatę balową, pokój sypialny Męża i Żony, cmentarz, ogród, salon, barwną okolicę górską i dom obłąkanych w części pierwszej; cmentarz, wąwóz, pokoje w domu Męża w części drugiej, obóz rewolucjonistów, namiot Pankracego, ruiny świątyni w części trzeciej oraz zamek Świętej Trójcy oraz jego okolice.

Czas natomiast jest kwestią trudną do określenia. W części pierwszej jest to okres obejmujący ślub Męża i Żony, narodziny dziecka, a także obłęd i śmierć Żony. Część druga opisuje wydarzenia, z których dowiadujemy się, że Orcio jest już czternastoletnim chłopcem, jednakże inny fragment wskazuje, że akcja dzieje się dziesięć lat po śmierci Żony. Nie można natomiast określić precyzyjnie czasu w kolejnych częściach, wiemy jedynie, że wydarzenia rozgrywają się po decyzji poświęcenia się sprawie rewolucji przez Hrabiego i przedstawiają jej przebieg, nie wiemy jednak, jak długi jest to okres czasu.